Gwiezdne wojny, czyli ortodoncja jak z kosmosu

04.09.2018

„Dawno temu w odległej galaktyce…
Wiele mumii odkryto ze sznurkami wykonanymi z jelit zwierzęcych owiniętymi wokół zębów.
W 1728 roku Pierre Fauchard, znany jako Ojciec Stomatologii, zaprojektował pierwsze oficjalne aparaty ortodontyczne. Wchodząc w XX wiek z lepszym zrozumieniem wad zgryzu, dentysta Edward Angle, wprowadził bardziej zaawansowane i nowoczesne urządzenia ortodontyczne.
NASA pierwotnie stworzyła stop tytanu z niklem w łukach używanych do aparatów ortodontycznych.
Nastał czas stomatologii cyfrowej. Wyciski Cyfrowe atakujące z ukrytej bazy XXI wieku odniosły pierwsze zwycięstwo w walce ze złowrogim Wyciskiem Analogowym.”

Ortodoncja jest jednym z tych działów stomatologii, któremu w aspekcie nowoczesnych, cyfrowych rozwiązań producenci poświęcili w ostatnich latach bardzo dużo uwagi. Takie urządzenia jak tomografy komputerowe, pantomografy cyfrowe, wewnątrzustne skanery stomatologiczne, nowoczesne obrabiarki CNC i specjalistyczne oprogramowanie do analizy i projektowania uśmiechów pacjentów to już w wielu klinikach na świecie normalna codzienność.

MROCZNE WIDMO
Zeskanowane w gabinecie zęby pacjenta są przesyłane na serwer, skąd są zaciągane do specjalistycznego oprogramowania ortodontycznego.

W programie model uzyskuje specjalne podstawy i następnie dokonywane są na zębach w 3D pomiary, na podstawie których wyliczane są różnego rodzaju wskaźniki potrzebne do prawidłowego zaplanowania leczenia ortodontycznego przez lekarza.
Tworzona jest następnie wirtualna symulacja efektów leczenia – tak zwany set-up. Jeśli technik dysponuje tomografią komputerową pacjenta to może ją nanieść na skan zębów, dzięki czemu przeprowadzając symulację leczenia ortodontycznego widzi ustawienie korzeni zębów.
Możliwości wirtualnej analizy zgryzu są bardzo duże i precyzyjne dzięki czemu w bardzo krótkim czasie mamy dostęp do potrzebnych ortodoncie informacji. Po przejrzeniu planu leczenia istnieje możliwość wprowadzenia do niego modyfikacji. Plan leczenia zostanie zaktualizowany o wprowadzone zmiany.

W wielu przypadkach leczenia ortodontycznego potrzebne jest podjęcie przez ortodontę decyzji, czy dla osiągnięcia odpowiedniego efektu leczenia, konieczne będzie usuwanie niektórych zębów czy też nie. Przeprowadzenie wirtualnej symulacji leczenia ortodontycznego informuje nas jednoznacznie, czy taka ekstrakcja będzie konieczna czy nie.

Dodatkową zaletę jaką daje technologia to możliwość zobaczenia efektu końcowego jeszcze przed założeniem aparatu i rozpoczęciem leczenia.

ATAK KLONÓW

Jest to w pełni zindywidualizowany aparat. Oznacza to, że każdy jego element jest niepowtarzalny, wykonany indywidualnie dla konkretnego pacjenta i jego zębów.
Dzięki indywidualizacji aparatu zęby można ustawić w sposób szczególny dla danego pacjenta, a także osiągnąć bardzo precyzyjne wyniki leczenia.
Są dostosowane indywidualnie do każdego zęba dzięki wykorzystaniu zaawansowanej analizy cyfrowej, w tym takich funkcji jak osie szeroka i długa oraz kontur całego zęba. Ustala się kierunek przesunięcia i wychylenia zębów, a następnie przygotowuje zestaw nakładek konkretnie dostosowanych do uzębienia danego pacjenta. Cyfrowe aparaty są zaprojektowane do wytwarzania układów sił niezbędnych do uzyskania bardziej przewidywalnych ruchów zęba.
Metoda ta polega na wywieraniu nacisku o odpowiedniej sile, miejscu i określonej długości czasu, tak aby zęby przemieszczały się na każdym etapie leczenia.
Cechuje ich to, że są bardziej precyzyjnie umiejscowione, co zapewnia odpowiednie działanie niezbędnych sił przy jednoczesnym usuwaniu interferencji.

Czy zastanawiasz się kiedyś, w jaki sposób gwiazdy zyskują uśmiechy Hollywood? Tak jak reszta z nas. Wielu znanych aktorów, piosenkarzy i zawodowych sportowców nosiło aparaty ortodontyczne, aby poprawić problemy z zębami i poprawić ich uśmiech.

ZEMSTWA SITHÓW

Ból związany z leczeniem ortodontycznym może pojawić się podczas każdej terapii. Jednak wywiad z pacjentami i statystyki pokazują, że leczenie przezroczystymi nakładkami Invisalign jest przyjemniejsze i nie powoduje większego bólu zębów.

Podczas leczenia szeregiem szyn pozycjonujących zęby „pchane są” całymi powierzchniami nakładek. W przypadku aparatów stałych siły przenoszone są na ząb punktowo, przez zamek aparatu, dlatego aparat stały generuje dużo większe siły, przy mniejszym efekcie klinicznym. Z tego powodu leczenie nakładkami uchodzi za mniej bolesne.

Aparaty ortodontyczne przezroczyste przeznaczone są dla osób, które są uczulone na nikiel i klej kompozytowy stosowany w aparatach stałych. Wybierane są również przez pacjentów, którzy boją się negatywnych skutków noszenia aparatów stałych, takich jak podrażnienie dziąseł, zniszczenie szkliwa czy wyrywanie zdrowych zębów.

NOWA NADZIEJA

Są przeznaczone do leczenia nawet skomplikowanych wad zgryzu, może być stosowany w każdej grupie wiekowej, począwszy od dzieci, młodzież, po osoby dorosłe.

Szyny są idealne do leczenia nawrotów wad zgryzu po zakończonym leczeniu ortodontycznym, silnych i mniej silnych stłoczeń, zamykania szpar oraz diastemy. Przy dobrej współpracy i wiedzy lekarza leczy się wiele innych wad (zgryz krzyżowy, zgryz głęboki, przodozgryz). Metoda jest skierowana do pacjentów zdyscyplinowanych, którzy będą ściśle przestrzegać zaleceń lekarza w kwestii czasu noszenia szyn. Efektywność leczenia zależy również od doświadczenia lekarza oraz technika dentystycznego.

Jednak najlepszym momentem na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego jest wiek 7 lat, ale większość osób nie odwiedza ortodonty do późnego wieku młodzieńczego.

IMPERIUM KONTRATAKUJE

Jaki aparat ortodontyczny wybrać? Decyzję o metodzie leczenia wady zgryzu pacjent powinien podjąć razem z lekarzem, z którym ma dobry kontakt i do którego ma zaufanie. Tylko w takim przypadku można podjąć słuszną decyzję o metodzie leczenia dostosowanej do potrzeb danego pacjenta, a leczenie będzie bezpieczne, komfortowe i skuteczne.

Cena leczenia aparatami przezroczystymi jest uzależniona od natężenia wady zgryzu. W planie leczenia ustala się szacowany czas, ilość etapów i koszt leczenia. Czas trwania kuracji jest różny u poszczególnych pacjentów i wynosi od 6 do 30 miesięcy. Zależy przede wszystkim od złożoności przypadku i od tego, jak często pacjent zakłada alignery i jaki ma tryb życia.

Leczenie przeźroczystymi nakładkami jest z pewnością estetyczne, higieniczne, szybkie i prawie bezbolesne. Jest jednak jeden podstawowy warunek: Pacjent musi być świadomy, zdeterminowany i konsekwentny. Po prostu musi nosić alignery według zaleceń lekarza. W innym przypadku terapia będzie nieskuteczna.

POWRÓT JEDI

Pacjent, który zdecyduje się na aparat stały musi liczyć się z mocno utrudnionym utrzymywaniem higieny przez wiele miesięcy. Jeżeli pacjent mimo wnikliwej instrukcji higieny i regularnej kontroli nie potrafi utrzymać czystości jamy ustnej, nie kwalifikuje się do leczenia aparatem stałym.

Aparaty ruchome nie utrudniają utrzymania zębów w czystości. Nakładki pozwalają na normalne czyszczenie zębów, co jest zwykle bardzo skomplikowane przy tradycyjnym stałym aparacie. Nakładki wymagają mniejszej konserwacji, ponieważ wymieniane są co 2 tygodnie. Dzięki nakładkom nie dochodzi także do odwapnieni na wargowej powierzchni szkliwa.

Jednak możliwość zdejmowania nakładek – dla niektórych niezdyscyplinowanych pacjentów może być wadą, ponieważ nakładki zdejmuje się do jedzenia, a następnie po każdym posiłku należy oczyścić zęby i nie zapomnieć, aby z powrotem je założyć.

PRZEBUDZENIE MOCY

Nie wszystko, co słyszysz o aparatach ortodontycznych, jest prawdą.
Bądźcie pewni, że aparaty ortodontyczne nie spełniają wielu plotek, które słyszeliście.

Klamry nie uruchomią wykrywaczy metali. Podczas całowania nie można zablokować aparatów ortodontycznych. Aparat ortodontyczny nie zakłóca sygnałów radiowych. Noszenie aparatu ortodontycznego nie zwiększy twoich szans na uderzenie pioruna. Nadal można bezpiecznie i skutecznie grać na instrumentach i uprawiać sport podczas noszenia aparatu ortodontycznego.
Nowoczesne łuki są aktywowane przez ciepło twojego ciała. Są również reaktywowane po wypiciu zimnego napoju.
Nasze zęby przesuwają się do przodu przez całe nasze życie, co oznacza, że wraz z wiekiem przód naszych ust wygląda na bardziej zatłoczony!

OSTATNI JEDI

Faza stabilizująca wyniki leczenia to bardzo ważna część terapii. Wymaga od pacjentów leczonych aparatami mobilizacji do noszenia aparatów retencyjnych według zaleceń lekarza. Podczas fazy retencyjnej zęby stabilizują swoją pozycję, a tkanki miękkie przebudowują się dostosowując się do nowego kształtu łuku zębowego.

Na zakończenie leczenia aparatem ortodontycznym przezroczystym dodatkowo pacjent otrzymuje nakładkę retencyjną, która ma pomoc w ustabilizowaniu zębów w nowej pozycji. Plan leczenia jest układany indywidualnie do każdego leczonego przypadku i w zależności od wady zgryzu pacjenta. Aparat ortodontyczny przezroczysty pozwala znacząco skrócić czas leczenia wad zgryzu w porównaniu do aparatów stałych. Aparaty retencyjne zapewniają dobre dopasowanie, a zwiększona siła pozwala na dokonywanie autokorekty pewnych typów niewielkich nawrotów.

Niestety, około 25% pacjentów noszących aparaty ortodontyczne musi je ponownie założyć, ponieważ nie noszą retainerów zgodnie z zaleceniami. Z tego powodu zęby zmieniają swoje położenie w oryginalną, krzywą pozycję.

Cyfrowa technologia jest obecna w naszym życiu niemal na każdym kroku, a o jej zaletach w wielu aspektach nikogo już nie trzeba przekonywać. Kwestią czasu było wprowadzenie również w stomatologii nowoczesnych cyfrowych rozwiązań, które swoją precyzją, szybkością działania i możliwościami obliczeniowymi zapewnią lekarzom stomatologom i ich pacjentom nowy wymiar leczenia.

Skontaktuj się z nami


DentalScan biuro:
Dental Scan Sp. z o.o.
Budynek Sky Tower, 22 p.
ul. Gwiaździsta 66
53-413 Wrocław
NIP:8992774357
REGON:362528456
KRS:0000579808
DentalScan pracownia protetyczna:
ul. W. Jagiełły 3/9
50-201 Wrocław

infolinia
INFOLINIA:
+48 71 757 00 00
Dentalscan na Youtube Dentalscan na Instagram