Jak wytresować smoka - czyli skaner wewnątrzustny

07.02.2018

Stomatologia cyfrowa to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijający się segment stomatologii, który determinuje codzienną praktykę w gabinetach dentystycznych i laboratoriach.

Digitalizacja służy przyspieszeniu niektórych elementów leczenia, zmniejszeniu prawdopodobieństwa błędu, wyeliminowaniu wielu etapów pracy laboratoryjnej, które często generują pewne niedoskonałości i brak precyzji. Zawsze musimy jednak pamiętać, że za tym wszystkim stoi człowiek: pacjent, lekarz, technik. W pewnym momencie to, co stworzyliśmy i zaplanowaliśmy wirtualnie, musi być przeniesione na rzeczywistość.

Oczekiwania pacjentów dotyczące pięknego uśmiechu systematycznie rosną, ale na szczęście – coraz częściej pozostają w zgodzie z naturą. Dziś uśmiech spełniający kryteria estetyki to uśmiech zdrowy i naturalny. Możemy go zaoferować każdemu pacjentowi, dzięki temu, że mamy do dyspozycji ogromny arsenał technik i materiałów – tradycyjnych i nowoczesnych, cyfrowych.

Mocne atuty dla dentysty:

1. LEPSZA JAKOŚĆ POLA PROTETYCZNEGO
Wewnątrzustne skanowanie oferuje wiele korzyści w stosunku do metod konwencjonalnych – jedna z głównych zalet to zwiększona dokładność wycisku.

2. REDUKCJA CZASU PRACY STANOWISKA (FOTELA)
Duża dokładność na początku skutkuje lepszym dopasowaniem odbudowy, ograniczeniem potrzeby szlifowania i mniejszą liczbą późniejszych korekt.

3. KONTROLOWANA ARTYKULACJA
Niejednolita jakość wycisku zbyt często prowadzi do powtórek, słabych rezultatów klinicznych i estetycznych oraz konieczności poprawek już gotowych prac protetycznych. Cyfrowe rozwiązania dla wycisków rozwiązują wiele problemów dzięki dokładnemu obrazowi pola protetycznego od samego początku.

4. OSZCZĘDNOŚĆ NA KOSZTACH
Metoda cyfrowa sprawia, że pobiera nie wycisku jest wygodne, szybkie i łatwe. Nie trzeba stosować jakichkolwiek materiałów wyciskowych, a dentysta oszczędza na kosztach materiałów i wysyłce wycisków. Komfort pacjentów podczas wizyty jest również większy.

5. KOMUNIKACJA Z PACJENTEM
Jedną z najbardziej oczywistych zalet technologii cyfrowych wycisków jest nowa i łatwa opcja dzielenia się informacjami między kliniką a laboratorium. Te ulepszone możliwości współpracy przyspieszają dostawę prac i przyczyniają się do uzyskania optymalnych rezultatów.

6. W PEŁNI CYFROWY PRZEBIEG PRACY PROTETYCZNEJ
Dentysta i laboratorium mogą łatwo komunikować się on-line i omówić ważne kwestie dotyczące pracy. Mogą podzielić się informacjami nt. wycisku, zdjęć projektu, plików podglądowych 3D, zasugerowania granicy preparacji czy zasięgu uzupełnienia protetycznego..

Jeszcze kilka lat temu cyfrowy wycisk wydawał się być daleką przyszłością stomatologii, teraz już wiemy, że to teraźniejszość.

Wprowadzenie technologii optoelektronicznego pobierania wycisków opracowanych zębów, umożliwiło rozwój stomatologii bezwyciskowej i pozwoliło na jeszcze ściślejszą współpracę pracowni protetycznych z gabinetami stomatologicznymi.

W porównaniu z pobraniem wycisku klasycznego skanowanie charakteryzuje się większą dokładnością. Dokładność zapewniana przez cyfrowy wycisk jest niezmienna podczas całego procesu przepływu pracy w gabinecie: od kliniki, poprzez projekt w laboratorium, do końcowej produkcji.

Metoda cyfrowa sprawia, że pobieranie wycisku jest wygodne, szybkie i łatwe. Komfort pacjentów podczas wizyty jest również większy. Szeroki zakres zastosowań klinicznych daje więcej możliwości biznesowych i poszerzone możliwości leczenia. Technologia pozwala również na efektywną współpracę z laboratoriami i kompletny, cyfrowy obieg dokumentów – począwszy od wizyty pacjenta w gabinecie, a kończąc na finalnym leczeniu.

Gipsowe modele zalegające w ogromnych magazynach są coraz częściej wypierane przez łatwe do przechowywania i wysyłania modele cyfrowe, a lekarze coraz częściej i chętniej wybierają innowacyjną i niezwykle precyzyjną technologię CAD/CAM. To nie tylko postęp, ale przede wszystkim oszczędność czasu.

Przykłady stomatologii cyfrowej w każdej dziedzinie stomatologii:

ZACHOWAWCZA – Zajmuje się metodą zachowania zębów w naturalnym kształcie oraz kolorze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik i materiałów odbudowa ubytków może być wykonana w estetyczny, prawie niewidoczny sposób.

ENDODONCJA – Wiemy, że w przypadku leczenia kanałowego zębów bocznych bardzo często ze względu na dużą utratę tkanek zęba jest konieczna odbudowa zęba. Endokorona doskonale uzupełnia brakujące tkanki zęba i jest wysoce estetyczna oraz precyzyjnie i trwale zabezpiecza opracowany ząb. Precyzja tego typu uzupełnień i trwałość jest bardzo wysoka.

CHIRURGIA – Rozwiązaniem problemu utraty pojedynczych zębów, głównie przednich, może być zastosowanie mostu typu meryland. Zazwyczaj ma charakter tymczasowy i głównie stosowany jest w przypadku oczekiwania na możliwość odbudowy protetycznej po wszczepieniu implantów. Może również w bardzo przewidywalny sposób ukształtować śluzówkę.

IMPLANTOLOGIA – Szablon chirurgiczny znacznie przyspiesza cały proces, dzięki precyzyjnemu określeniu lokalizacji implantu na podstawie badania CBCT, przeprowadzone z użyciem oprogramowania do wizualizacji.

PERIODONTOLOGIA – Leczenie chorób dotyczących zęba i tkanek wokół zęba coraz częściej jest wyzwaniem w codziennej pracy gabinetu. Jednym z podstawowych faz leczenia perio jest faza higienizacyjna, a tu wśród wielu metod można wymienić tymczasowe leczenie protetyczne. Skanowanie wewnątrzustne i wykonanie pracy w laboratorium z monolitu w formie dysku lub bloczka pozwala w bardzo efektywny sposób osiągnąć cel zdrowych dziąseł. Brak naświetlania lampa a co może się z tym wiązać brak możliwości umieszczenia niespolimeryzowanego do końca materiały w ustach pacjenta, co z kolei wpływa na brak monomeru resztkowego, powoduje, że wykonanie tą metodą uzupełnienia przy chorym przyzębiu potrafi doskonale osiągnąć zdrową różową śluzówkę.

PEDODONCJA – Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest bardzo ważna. Dziecko pozytywnie zapamięta gabinet, jeśli pierwsza wizyta wzbudzi jego zaufanie. Opieka stomatologiczna dzieci i młodocianych to nie tylko leczenie, ale przede wszystkim zapobieganie problemom stomatologicznym, jakie mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju młodego człowieka. Każde dziecko powinno być pod stałą opeką stomatologiczną, nawet jeśli pozornie nie ma ku temu powodu. Dzięki użyciu skanera wewnątrzustnego zamiast pobierania wycisku metodą tradycyjną w celu diagnostyki lub ortodoncji dzieci nie będą miały żadnych przykrych wspomnień związanych z wykonanym zabiegiem.

ORTODONCJA – To jeden z tych działów stomatologii, któremu w aspekcie nowoczesnych cyfrowych rozwiązań producenci poświęcili w ostatnich latach dużo uwagi. Dzięki temu innowacyjna metoda leczenia orto za pomocą przezroczystych nakładek prostuje zęby zastępując aparaty stałe i ruchome. Nakładki te są estetyczne, bezbolesne oraz biokompatybilne, co zapewnia wysoki komfort użytkownika.

STOMATOLOGIA ESTETYCZNA – Licówki czy korony pełnoceramiczne wykonane na podstawie wycisku cyfrowego są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chciałyby poprawić wygląd swoich zębów, a takich pacjentów witamy codziennie w gabinecie.

PROTETYKA – Pacjenci odwiedzający gabinet stomatologiczny w dzisiejszych czasach są coraz bardziej wymagający nie tylko jeśli chodzi o estetykę pracy, ale także rozwiązania techniczne, które generuje współczesna stomatologia, również cyfrowa. Codziennością staje się wykorystanie techniki CAD/CAM do wykonywania prac protetycznych. Coraz bardziej popularne są skanery wewnątrzustne zastępujące klasyczne wyciski. Częściej podczas projektowania przyszłego uśmiechu wspomagamy się programami komputerowymi umożliwiającymi szczegółową analizę twarzy i kształtu przyszłych zębów.

IMPLANTOPROTETYKA – Rehabilitacja implantoprotetyczna z rozmaitymi brakami uzębienia stała się standardem i dla wielu metodą z wyboru.

KOMUNIKACJA Z PACJENTEM – Nowa technologia niezmiernie poprawia komfort pracy lekarza, a tym samym pacjenta, który już na pierwszej wizycie może poznać szczegółowy plan leczenia.
Te ulepszone możliwości współpracy przyspieszają dostawę prac i przyczyniają się do uzyskania optymalnych rezultatów. Dentysta i laboratorium mogą łatwo komunikować się on-line i omówić ważne kwestie dotyczące pracy. Mogą podzielić się informacjami nt. wycisku, zdjęć projektu, plików podglądowych 3D, zasugerowania linii brzeżnej.

Prostota wykonywania wycisków cyfrowych, krótki czas uzyskania pracy końcowej i wysoka dokładność – przemawiają na korzyść nowoczesnej techniki, a różnica w porównaniu z tradycyjnymi wyciskami z każdym rokiem się powiększa.
Wyciski cyfrowe to najbliższa przyszłość stomatologii. Nie wyobrażam sobie nowoczesnego gabinetu bez takiego narzędzia w codziennym użytku. Kwestią czasu jest zanim cyfrowe wyciski staną się standardem w klinikach na całym świecie.

W świetle najnowszych osiągnięć technologii CAD/CAM (skanowanie wewnątrzustne, frezowanie i wykonanie z wykorzystanie stereolitografii modele robocze, możliwość wykonania uzupełnienia protetycznego przy fotelu pacjenta) należy się spodziewać, że metody leczenia wspomagane komputerowo będą w przyszłości determinowały sposób funkcjonowania pracowni protetycznych i gabinetów stomatologicznych.
Od wielu lat za rozwojem przemysłu ściśle podąża medycyna. Ewolucja dokonana na przestrzeni ostatnich lat pozwala odnieść wrażenie, że jakość naszego zdrowia będzie wkrótce w pełni kontrolowana przez systemy informatyczne. Jeszcze kilka lat temu wizja w pełni kontrolowanej pracy lekarza dentysty czy technika dentystycznego była tak odległa, że większość z nas postrzegała ją jak science fiction. Dziś rzeczywistość często nas zaskakuje. Wszelkie rozwiązania dostępne obecnie w stomatologii cyfrowej zmierzają do eliminowania błędów już na poziomie klinicznym, co w połączeniu z pełnym digitalny m nadzorem w pracowni dentystycznej ewidentnie redukuje czas wykonania oraz zwiększa dokładność prac protetycznych. Rodzi się zatem pytanie: w jakim kierunku podąża współczesna stomatologia? Czy przyspieszenie oznacza eliminację tradycyjnych technik na rzecz technologii cyfrowych?

Skontaktuj się z nami


DentalScan biuro:
Dental Scan Sp. z o.o.
Budynek Sky Tower, 22 p.
ul. Gwiaździsta 66
53-413 Wrocław
NIP:8992774357
REGON:362528456
KRS:0000579808
DentalScan pracownia protetyczna:
ul. W. Jagiełły 3/9
50-201 Wrocław

infolinia
INFOLINIA:
+48 71 757 00 00
Dentalscan na Youtube Dentalscan na Instagram