Seksmisja

04.03.2018

Kobiety wolą rozwiązywać problemy praktycznie, panowie są lepsi w myśleniu abstrakcyjnym. Mężczyźni świetni rozumieją mapy, kobiety potrafią czytać z twarzy, jak z książki. Jakie są jeszcze różnice między kobietą a mężczyzną? Co nas dzieli? Na podstawie przeprowadzonych badań wykazano że: – w 58 % uzębienie jest typowe dla płci – w 24 % trudno jest ustalić zależność od płci – w 18 % typ uzębienia u kobiet posiada cechy charakterystyczne dla mężczyzn i odwrotnie.

ŻEŃSKIE
Uzębienie żeńskie charakteryzuje się nieco szerszymi siekaczami górnymi przyśrodkowymi oraz mniejszymi kłami, które są o 1 mm węższe
Jeżeli brzeg sieczny zębów górnych, głównie siekaczy bocznych jest bardziej zaokrąglony, uśmiech staje się bardziej delikatny i kobiecy.
Zęby żeńskie mają zaokrąglone krawędzie sieczne i listwy brzeżne na powierzchni wargowej. Krawędzie sieczne są też najczęściej przezierne. Aby jeszcze bardziej podkreślić charakter zębów można zastosować bruzdy hipoblastyczne.
Parametry cefalometryczne wpływające na profil twarzy oraz kształt warg, stanowiące normę dla kobiet:
– klasyfikacja szkieletowa I klasa
– protruzja warg: 3,5 mm warga górna, 2,2 mm warga dolne
– kąt nosowo wargowy 110-120 stopni
– odstęp pomiędzy wargami 0-3 mm
– odsłanianie górnych siekaczy 3-5 mm
– nadzgryz pionowy/poziomy 2-3 mm

MĘSKIE
Zęby u mężczyzn posiadają bardziej wypukłe powierzchnie przedsionkowe niż u kobiet
Szerokość koron kłów górnych u mężczyzn jest prawie równa szerokości koron siekaczy górnych przyśrodkowych.
Aby podkreślić męski charakter zębów kły powinny być kwadratowe i tępe.
Jeśli kieł jest dłuższy od zębów sąsiednich a jego brzeg sieczny jest spiczasty wydaje się on bardziej agresywny. Wrażenie to można podkreślić poprzez mały odstęp sieczny między siekaczami a kłami.
Kły, które nie są dłuższe od zębów sąsiednich a czasami nawet krótsze, nie sprawiają wrażenia agresywnych. Wrażenie pasywności kłów można jeszcze bardziej podkreślić zaokrąglając ich kolec sieczny i tworząc wypukły profil z dużymi odstępami siecznymi.
Boczny siekacz wydaje się bardziej „miękki” jeżeli powierzchnia mezjalna leży poza lub nad powierzchnią dystalną siekacza centralnego, wówczas ząb wydaje się bardziej twardy.

Człowiek młody jest do czasu gdy czuje się młodo. Właściwie kiedy zaczyna się starość? Jest jakiś punkt startowy? Starość to stan będący efektem starzenia się. Ramy czasowe mogą ulec przesunięciu i to znacznemu. Zarówno w jedną jak i drugą stronę, a to wszystko może zależeć od uśmiechu.

Wraz z wiekiem zmienia się napięcie mięśniowe, zmniejsza się widoczna część siekaczy górnych, dolne siekacze stają się bardziej widoczne. U 20latka z lekko otwartymi ustami widać ok. 3,5 mm górnych siekaczy; dolne zęby są niewidoczne.

Wraz z wiekiem następuje ścieranie szkliwa prowadzące niejednokrotnie do odsłonięcia zębiny. Stopień starcia zębów jest proporcjonalny do wieku, jednak zależy od indywidualnej twardości szkliwa i zębiny, rodzaju zgryzu oraz wyzwalanych przez układ mięśniowy sił i parafunkcji.

Kształt zębów a wiek:
1. Brzeg sieczny kła górnego ulega najczęściej szybszemu starciu w części mezjalnej, co prowadzi do jej wydłużenia i sprawia że powierzchnia przyjmuje kształt spadzisty w stronę siekacza bocznego
2. Brzeg sieczny kła dolnego ulega szybszemu starciu na powierzchni guzka siecznego, prowadząc do powstania płaszczyzny siecznej ustawionej lekko ukośnie ku stronie dystalnej
3. W zębach bocznych szczęki starcie następuje na guzkach przy czym w większym stopniu starciu ulegają guzki językowe natomiast w przypadku żuchwy guzki policzkowe
4. Na skujtek fizjologicznej ruchomości zębów (staw zębowo – zębowy) miejsca styczne ulegają przekształceniu w płaszczyzny styczne, a łuk zębowy skraca się o około 15 mm (starcie + wędrówka zębów)
5. Powierzchnie zwarciowe łuków starczych upodabniają się do płaszczyzn, a krzywe kompensacyjne ulegają wyprostowaniu
6. W SSŻ dochodzi do spłycenia dołu stawowego i spłaszczenia 1 chrząstki śródstawowej, w związku z tym ruchy żuchwy odbywają się po mniejszych krzywiznach.
7. Na skutek starcia brzegi sieczne przekształcają się w płaszczyzny sieczne o ostrych krawędziach

MŁODE
1. Wydają się być kwadratowe lub okrągłe, ponieważ część przyszyjkowa pozostaje przez jakiś czas przykryta dziąsłem
2. Szkliwo w świetle ma żywy, niebiesko-biały lub szary odcień
3. Powierzchnie wargowe krawędzi siecznych mogą wydawać się ciemniejsze – ze względu na grubość, przezierność w tym rejonie
4. Zębina wpływa na kolor zęba i może powodować, ze zęby wydają się szare lub żółte
5. Powierzchnia szkliwa jest przezierna, twarda, połyskująca, trochę nieregularna
6. Hipoblastyczne linie, niewielkie nasycenie barw oraz jasność i odpowiednio porowata struktura powierzchni
7. Przydziąsłowe przestrzenie międzyzębowe są mniejsze, a dziąsło brzeżne znajduje się przy granicy szkliwno-cementowej
8. Przestrzenie między zębami siecznymi są stosunkowo duże, a na ich kolor w jamie ustnej wpływa odbicie światła od tkanek miękkich
9. Wysłużenie siekaczy sprawia, że uśmiech zostaje „odmłodzony”.

STARSZE
1. Mają kształt trójkąta – przyczyną złudzenia optycznego, że są kwadratowe/owalne jest recesja dziąsła i obnażenie korzenia, który jest węższy od korony.
2. Są krótsze w obszarze siecznym, ale dłuższe w obszarze dziąsłowym
3. Podczas uśmiechu widać mniejszą część zębów
4. Ze względu na abrazję, odstęp między krawędziami siecznymi jest mniejszy, a recesja dziąsła sprawia, że obszary przydziąsłowe stają się większe
5. Brzegi sieczne dolnych zębów u starszych osób są płaskie i szerokie z odsłoniętą zębiną
6. Utrata szkliwa w obszarze siecznym prowadzi nie tylko do pojawienia się powierzchniowego kontaktu okluzyjnego, może również spowodować skrócenie łuku zębowego.
7. Siekacze centralne, które są widoczne dopiero podczas uśmiechu, a przy wargach w spoczynku pozostają w ukryciu, sprawiają że dana osoba wydaje się starsza.
8. Wraz z wiekiem warstwa przeziernego szkliwa staje się coraz cieńsza wskutek ścierania mechanicznego (szczotkowanie zębów i jedzenie) i zaczyna dominować kolor znajdującej się pod nim zębiny.

Kobiety nie są z Wensu, a mężczyźni z Marsa. Obie płcie pochodzą z Ziemi.
Młody wiek nie stanowi gwarancji młodości i nieraz starzenie rozpoczyna się przed uzyskaniem dowodu osobistego. Starość nie bierze się z wieku, lecz z braku poczucia humoru.

Skontaktuj się z nami


DentalScan biuro:
Dental Scan Sp. z o.o.
Budynek Sky Tower, 22 p.
ul. Gwiaździsta 66
53-413 Wrocław
NIP:8992774357
REGON:362528456
KRS:0000579808
DentalScan pracownia protetyczna:
ul. W. Jagiełły 3/9
50-201 Wrocław

infolinia
INFOLINIA:
+48 71 757 00 00
Dentalscan na Youtube Dentalscan na Instagram