fbpx

Kto robi szyny relaksacyjne na zęby? Protetyk dla gabinetów stomatologicznych

Jesteś stomatologiem i szukasz pracowni protetycznej, która będzie wykonywać dla Ciebie szyny relaksacyjne dla Pacjenta? Kto robi szyny relaksacyjne dla gabinetów w całej Polsce? Indywidualne nakładki możesz zamówić w Dental Scan. Wystarczy, że wyślesz nam skan jamy ustnej Pacjenta, a my wykonamy dla Ciebie pracę. W tym wpisie wyjaśniamy, jak działa szyna relaksacyjna, jakich materiałów i technologii używamy. Sprawdź koniecznie!

Szyna relaksacyjna, staw skroniowo-żuchwowy i bruksizm – jakie jest powiązanie?

Szyna relaksacyjna na zęby to specjalna, transparentna nakładka, którą stosuje się m.in. u pacjentów z bruksizmem. Czym jest bruksizm? To przypadłość, która przyczynia się do powstawania zmian zapalnych w stawach skroniowo-żuchwowych. Może występować zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.

  • Najczęstszymi objawami bruksizmu jest zgrzytanie nocą, kiedy układ nerwowy odreagowuje napięcie psychiczne i kieruje pracą mięśni żwaczy, które nadmiernie są napięte.
  • Przyczyną zgrzytania zębami nie musi być choroba nerwowa. Może to być nieprawidłowe ułożenie szczęki, intensywna koncentracja lub lęk w obliczu konkretnej sytuacji życiowej.
  • Następstawami bruksizmu mogą być uporczywe bóle głowy, bóle twarzy, szum w uszach czy nadwrażliwość zębów związana ze ścieraniem powierzchni zębów i pękaniem szkliwa

Jednym z elementów, które mogąc pomóc w tej parasomnii oraz zapobiec jej skutków jest szyna relaksacyjna na noc, którą zakłada się na zęby pacjenta.

Jak działa szyna relaksacyjna?

Szyna relaksacyjna, znana także jako szyna okluzyjna, jest stosowana w leczeniu problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi, zaciskaniem zębów w nocy (bruksizmem) i nawykowym zgrzytaniem zębami. Działa poprzez stabilizację zgryzu (ułożenia i relacji szczęk górnej i dolnej) oraz zmniejszenie napięcia mięśniowego. Jak działa relaksacyjna szyna na zęby?

  1. Ochrona zębów – nakładka tworzy barierę między górnymi i dolnymi zębami, co zapobiega ich ścieraniu. Dzięki temu zmniejsza ryzyko uszkodzeń szkliwa.
  2. Odciążenie mięśni – szyna relaksacyjna redukuje napięcie mięśni żwaczy, co pomaga w złagodzeniu bólu mięśniowego związanego z przeciążeniem tych mięśni. Dzięki temu osoba korzystająca z szyny może odczuwać zmniejszone napięcie i dyskomfort w okolicach szczęki i głowy.
  3. Stabilizacja stawu skroniowo-żuchwowego – nakładka może pomóc w poprawnym ustawieniu pozycji żuchwy, co stabilizuje staw skroniowo-żuchwowy i ogranicza jego przeciążenie. Może być pomocna w leczeniu dysfunkcji tego stawu, która objawia się np. trzaskami, ograniczeniem ruchomości czy bólem w okolicy ucha.
  4. Redukcja stresu i napięcia – szyna działa relaksująco, co pomaga nie tylko w łagodzeniu bólu, ale też w rozładowaniu napięcia związanego ze stresem. Często problemy z zębami i stawami wynikają właśnie z napięcia emocjonalnego, choć nie zawsze to jest główną przyczyną.

szyny na zgrzytanie zębami laboratorium protetyczne

Z czego wykonujemy szynę relaksacyjną na zęby?

Szyny relaksacyjne na noc są zwykle wykonane z akrylu lub wysokoudarowych termoplastów i są dostosowywane indywidualnie przez stomatologa lub ortodontę do zębów pacjenta. W ten sposób zapewniają komfort i skuteczność terapii. Kto robi szyny relaksacyjne? Stomatolog zamawia je u protetyka – w Dental Scan robimy szyny relaksacyjne dla gabinetów stomatologicznych w całym kraju. Prace wykonujemy na podstawie przesłanych online skanów cyfrowych jamy ustnej pacjenta i przesyłamy kurierem do gabinetu. Cały proces jest szybki i zindywidualizowany. Z jakiego materiału wykonujemy szyny relaksacyjne na zęby pacjenta?

  • Wykonujemy nakładki z wysokoudarowego termoplastu, takiego jak DD Bio Splint P HI. To przykład materiału, z którego robimy szyny twarde. Jest to rodzaj polimetakrylanu (PMMA). To materiał medyczny do produkcji szyn terapeutycznych, regulatorów zgryzu i szablonów wiertarskich. Tworzywo jest polimeryzowane przemysłowo, charakteryzuje się wysoką odpornością na pękanie i długotrwałą stabilnością, co jest niezwykle ważne w terapii bruksizmu.

szyna relaksacyjna protetyk

  • Szyny okluzyjne możemy produkować również z termoutwardzalnego tworzywa Erkodur. Korzystamy z technologii CAD/CAM, dzięki czemu możemy uzyskać idealne dopasowanie bez konieczności ponownej obróbki.

szyny bruksizm protetyk

Ile kosztuje nakładka na zęby na bruksizm? Szyna relaksacyjna: cena

Wykonujemy szyny relaksacyjne dla gabinetów dentystycznych. Ile kosztuje nakładka na zęby do terapii bruksizmu? Szyna wykonywana w profesjonalnym gabinecie dentystycznym jest droższa niż ta, którą można dostać w aptece. Pojedyncza, miękka szyna z tworzywa Erkodur to koszt 170 zł na łuk, koszt twardej szyny z materiału DD Bio Splint P HI to 400 zł. Do ceny należy doliczyć koszt modelu, a niektóre prace są wyceniane indywidualnie.  Zobacz cennik prac protetycznych dla gabinetów stomatologicznych. Jeśli masz jakieś pytania, zadzwoń do nas. Chętnie doradzimy dopasowane rozwiązania dla Twojego pacjenta.

Wykonane prace są bardzo estetycznie i nigdy nie miałem problemu z dopasowaniem ich w jamie ustnej. Jakość można ocenić na bardzo dobrą.

Marcin Ofiara

Dentestetica

Zobacz więcej

Czerp garściami świeże newsy ze świata cyfrowej stomatologii.

Co to jest All-on-X? Najważniejsze informacje o cyfrowych implantach All On 4, All on 6 i All on 8

W naszej pracowni dentystycznej wykonujemy różne uzupełnienia protetyczne metodą cyfrową. Wśród nich są implanty All on X, które stomatolodzy zamawiają dla swoich pacjentów. Na czym polega technika All on 4, All on 6 czy All on 8? Czy proteza na 4 implantach jest stabilna? Przygotowaliśmy wpis o tej nowoczesnej metodzie odbudowy całego łuku zębów na […]

Jak robimy nakładki do wybielania zębów – protetyka stomatologiczna dla gabinetów

W Dental Scan wykonujemy nakładki do wybielania zębów u dentysty dla gabinetów stomatologicznych. Współpracujemy z gabinetami z całej Polski – szyny wybielające przygotowujemy na postawie skanów cyfrowych przesłanych do nas online z gabinetu stomatologicznego. Bez względu na to, czy szukasz nakładek do wybielania zębów dla pacjentów w swoim gabinecie w Warszawie, Krakowie czy Łebie, wykonamy […]

Jak działa laboratorium protetyczne CAD CAM? Poznaj codzienną pracę naszej pracowni we Wrocławiu[

Laboratorium protetyczne CAD/CAM to miejsce, gdzie technologie komputerowe są wykorzystywane do projektowania i tworzenia różnego rodzaju uzupełnień protetycznych, takich jak korony, mosty, licówki, protezy i implanty zębowe. Nasza pracownia CAD CAM ma siedzibę we Wrocławiu, ale jeśli szukasz laboratorium protetycznego w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie czy Lublinie, skontaktuj się z nami! Prowadzimy wysyłkowe usługi protetyczne […]