fbpx

CAD/CAM w stomatologii: odkryj tajniki cyfrowego projektowania

Technologia CAD/CAM odmieniła oblicze protetyki. Cyfrowe projektowanie i wytwarzanie uzupełnień protetycznych pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty kliniczne i laboratoryjne. Oszczędza czas i umożliwia eliminację powtórek. Poznaj bliżej tajniki cyfrowego projektowania!

 

CAD/CAM w stomatologii: o co chodzi?

 

CAD (Computer Aided Design) to komputerowe wspomaganie projektowania.

CAM (Computer Aided Manufacturing) to komputerowe wspomaganie produkcji.

 

Od kiedy powstał pierwszy program nazwany AutoCAD, historia zmieniła swoje oblicze, a inżynierowie porzucili przedmioty kreślarskie, ponieważ znacznie szybciej i sprawniej wykonywali rysunki za pomocą komputerowego programu. Dzisiaj coraz mniej osób zna zasady rysunku technicznego, ponieważ większość projektów wykonuje się dzięki AutoCAD-owi. Dzięki niemu powstają projekty samochodów, telefonów, czajników, mebli i wielu przedmiotów użytku codziennego.

 

Dzisiaj już coraz więcej laboratoriów i gabinetów wykonuje uzupełnienia protetyczne dzięki systemowi CAD/CAM. Być może już niedługo takie stwierdzenie będzie aktualne:

 

„dzisiaj już mało kto zna zasady pracy analogowej, ponieważ większość uzupełnień wykonuje się dzięki CAD/CAM.”

 

DentalScan jest pionierską pracownią protetyczną online. Dlaczego? Ponieważ korzysta jedynie z rozwiązań cyfrowych, porzucając rozwiązania analogowe.

 

cad cam w stomatologii 3d

 

Jak wygląda projektowanie uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM?

 

CAD, czyli projekt!

 

CAD w stomatologii to oprogramowania, które tworzą wizualizację uzupełnień protetycznych. Technik dentystyczny przygotowuje w systemie projekt 3D. Jego podstawą jest cyfrowe modelowanie geometryczne, którego celem jest zapis konstrukcyjnej dokumentacji.

 

Optymalne zaprojektowanie rekonstrukcji protetycznej jest możliwe pod warunkiem, że posiadamy prawidłową bazę – skan wewnątrzustny (tutaj przeczytasz czym jest skaner wewnątrzustny i jak wygląda pozyskiwanie skanu).

 

Wykonanie odpowiedniej pracy protetycznej dla konkretnego pacjenta wymaga złożonej analizy technika, diagnostyki i planowania przy współudziale pacjenta i lekarza.

 

  1. W trakcie projektowania na ekranie komputera system proponuje podbudowę w prawidłowych relacjach z zębami sąsiednimi i przeciwstawnymi, posługując się punktami referencyjnymi.
  2. Technik dentystyczny umieszcza skany przekształcone w modele w wirtualnym artykulatorze wg Bonville.
  3. Technik zaznacza granicę preparacji, ustawia parametry przestrzeni na cement radialnie i okluzyjnie, siły kontaktów interproksymalnych i zwarciowych statycznych jak i dynamicznych, minimalną grubość, poniżej której nie chcemy wartości przekroczyć, grubość i kształt rantu korony, usunięcie podcieni i wiele wiele innych.
  4. Następnie projektuje morfologię zębów, kształt, położenie, przebieg i głębokość bruzd, wysokość i kształt guzków, punktów i płaszczyzn stycznych, położenie i przebieg równika… Oprogramowanie posiada biogeneryczną metodę odtworzenia powierzchni zgryzowej.

 

CAM, czyli wytwarzanie!

 

CAM to magiczny wręcz wynalazek który skutecznie ułatwia pracę technikom, inżynierom, projektantom maszyn i innych specjalistycznych urządzeń. Ma on za zadanie integrację dwóch kluczowych dla produkcji faz: projektowania i wytwarzania. Stąd też program CAM zajmuje się przede wszystkim transformacją obiektów powstałych w wyniku modelowania w skali 2D lub 3D. Daje to możliwość oglądu i wyobrażenia sobie, jak dany projekt będzie wyglądał po skonstruowaniu go. Da poznać, jakie poprawki ewentualnie trzeba będzie na niego nanieść, żeby wszystko w nim funkcjonowało tak jak należy.

 

Frezarka to jednostka wykonująca odbudowy protetyczne zaprojektowane za pomocą systemu rejestracji obrazu. Po procesie skanowania i projektowania następuje dobór wielkości i odcienia bloczku lub dysku. Cyfrowa frezarka wykonuje rekonstrukcję z dokładnością do 25 mikronów. Czas trwania procedury zależy od zasięgu konstrukcji.

 

frezarka cerec cad/cam w pracowni protetycznej

 

Technologia CAD/CAM w stomatologii – wielkie możliwości dla protetyki

 

Dzięki projektowaniu CAD CAM  w protetyce możliwe jest skrócenie czasu pracy, zredukowanie straty materiałów oraz wyeliminowanie ryzyka wystąpienia błędów. Przeniesienie parametrów, które umożliwiają integrację projektu uśmiechu z ogólną harmonią twarzy pacjenta jest jednym z większych wyzwań w codziennej pracy laboratorium protetycznego.

 

Niezależnie od tego, czy wykonujemy w technologii CAD CAM rekonstrukcję w odcinku przednim czy bocznym – każda z nich wymaga zaangażowania, umiejętności i odpowiednich narzędzi. Dobry technik dentystyczny nie może wyłącznie zamykać się w swoim laboratorium – musi się stale rozwijać. Dzięki rozwojowi ma szansę stawać się lepszym wg zasady:

 

„Im więcej ćwiczę i im więcej próbuję, tym więcej dostrzegam i rozumiem.”

 

Dlatego warto już dziś zapisać się na kursy i szkolenia CAD CAM dla techników dentystycznych – znajdziesz je w Akademii DentalScan.

 

 

Jeśli ktoś mówi, że “się nie da”, to hokus-pokus, czary-mary, do DentalScanu idą skany ;) A na poważnie, wielkie plusy współpracy to bardzo szybki czas realizacji prac protetycznych oraz ułatwiony kontakt w celu pomocy. Jeśli chodzi o jakość prac protetycznych, to zawsze pasują. Nawet nie wiem, czy jest sens sprawdzać pasywacje przed cementowaniem. I to świetne wyczucie proporcji w odcinku przednim – estetyka na na medal!

Marcin Sadkowski

Dentestetica

Zobacz więcej

Czerp garściami świeże newsy ze świata cyfrowej stomatologii.

Korony pełnoceramiczne w postępowaniu laboratoryjnym i gabinetowym – jak dobrać kolor uzupełnienia protetycznego z pełnej ceramiki?

Czym są uzupełnienia pełnoceramiczne? Pełna ceramika, nazywana też ceramiką bezmetalową, to materiał protetyczny wykorzystywany do wykonywania koron, mostów, licówek oraz wkładów koronowych typu inlay i onlay. W odróżnieniu od klasycznych rozwiązań opartych na podbudowie metalowej, pełna ceramika nie zawiera żadnych elementów metalicznych. Dzięki temu pozwala uzyskać wyjątkowo naturalny efekt – zarówno pod względem koloru, jak […]

Na czym polega flow injection? Wszystko o metodzie i szynach do flow injection

Flow injection to małoinwazyjna technika odbudowy i korekty zębów, która stanowi konkurencję dla licówek i bondingu. Przygotowaliśmy wpis o metodzie flow injection – na czym polega i czym różni się od bondingu? Przeczytaj, jak przygotowujemy szynę do flow injection, którą można zamówić w naszym laboratorium protetycznym. Na czym polega metoda flow injection? Flow injection to […]

Jak działa protetyka cyfrowa? Wybrane technologie CAD CAM w stomatologii 

Poznaj różne technologie protetyki, które stosujemy w naszym laboratorium techniki dentystycznej. Czym jest projektowanie CAD CAM? Na czym polega frezowanie w maszynie? Czy uzupełnienia protetyczne wykonywane metodami cyfrowymi trzeba poddawać ręcznej charakteryzacji? Co możemy wydrukować w 3D? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule opisującym podstawy protetyki cyfrowej “uprawianej” codziennie we wrocławskim laboratorium Dental […]