CAD/CAM w stomatologii. Odkryj tajniki cyfrowego projektowania

Porady dla techników dentystycznych | Sierpień 12, 2019

Technologia CAD/CAM odmieniła oblicze protetyki. Cyfrowe projektowanie i wytwarzanie uzupełnień protetycznych pozwala osiągnąć doskonałe rezultaty kliniczne i laboratoryjne. Oszczędza czas i umożliwia eliminację powtórek. Poznaj bliżej tajniki cyfrowego projektowania!

 

CAD/CAM w stomatologii: o co chodzi?

 

CAD (Computer Aided Design) to komputerowe wspomaganie projektowania.

CAM (Computer Aided Manufacturing) to komputerowe wspomaganie produkcji.

 

Od kiedy powstał pierwszy program nazwany AutoCAD, historia zmieniła swoje oblicze, a inżynierowie porzucili przedmioty kreślarskie, ponieważ znacznie szybciej i sprawniej wykonywali rysunki za pomocą komputerowego programu. Dzisiaj coraz mniej osób zna zasady rysunku technicznego, ponieważ większość projektów wykonuje się dzięki AutoCAD-owi. Dzięki niemu powstają projekty samochodów, telefonów, czajników, mebli i wielu przedmiotów użytku codziennego.

 

Dzisiaj już coraz więcej laboratoriów i gabinetów wykonuje uzupełnienia protetyczne dzięki systemowi CAD/CAM. Być może już niedługo takie stwierdzenie będzie aktualne:

 

"dzisiaj już mało kto zna zasady pracy analogowej, ponieważ większość uzupełnień wykonuje się dzięki CAD/CAM."

 

DentalScan jest pionierską pracownią protetyczną online. Dlaczego? Ponieważ korzysta jedynie z rozwiązań cyfrowych, porzucając rozwiązania analogowe.

 

cad cam w stomatologii 3d

 

Jak wygląda projektowanie uzupełnień protetycznych w technologii CAD/CAM?

 

CAD, czyli projekt!

 

CAD w stomatologii to oprogramowania, które tworzą wizualizację uzupełnień protetycznych. Technik dentystyczny przygotowuje w systemie projekt 3D. Jego podstawą jest cyfrowe modelowanie geometryczne, którego celem jest zapis konstrukcyjnej dokumentacji.

 

Optymalne zaprojektowanie rekonstrukcji protetycznej jest możliwe pod warunkiem, że posiadamy prawidłową bazę – skan wewnątrzustny (tutaj przeczytasz czym jest skaner wewnątrzustny i jak wygląda pozyskiwanie skanu).

 

Wykonanie odpowiedniej pracy protetycznej dla konkretnego pacjenta wymaga złożonej analizy technika, diagnostyki i planowania przy współudziale pacjenta i lekarza.

 

  1. W trakcie projektowania na ekranie komputera system proponuje podbudowę w prawidłowych relacjach z zębami sąsiednimi i przeciwstawnymi, posługując się punktami referencyjnymi.
  2. Technik dentystyczny umieszcza skany przekształcone w modele w wirtualnym artykulatorze wg Bonville.
  3. Technik zaznacza granicę preparacji, ustawia parametry przestrzeni na cement radialnie i okluzyjnie, siły kontaktów interproksymalnych i zwarciowych statycznych jak i dynamicznych, minimalną grubość, poniżej której nie chcemy wartości przekroczyć, grubość i kształt rantu korony, usunięcie podcieni i wiele wiele innych.
  4. Następnie projektuje morfologię zębów, kształt, położenie, przebieg i głębokość bruzd, wysokość i kształt guzków, punktów i płaszczyzn stycznych, położenie i przebieg równika… Oprogramowanie posiada biogeneryczną metodę odtworzenia powierzchni zgryzowej.

 

CAM, czyli wytwarzanie!

 

CAM to magiczny wręcz wynalazek który skutecznie ułatwia pracę technikom, inżynierom, projektantom maszyn i innych specjalistycznych urządzeń. Ma on za zadanie integrację dwóch kluczowych dla produkcji faz: projektowania i wytwarzania. Stąd też program CAM zajmuje się przede wszystkim transformacją obiektów powstałych w wyniku modelowania w skali 2D lub 3D. Daje to możliwość oglądu i wyobrażenia sobie, jak dany projekt będzie wyglądał po skonstruowaniu go. Da poznać, jakie poprawki ewentualnie trzeba będzie na niego nanieść, żeby wszystko w nim funkcjonowało tak jak należy.

 

Frezarka to jednostka wykonująca odbudowy protetyczne zaprojektowane za pomocą systemu rejestracji obrazu. Po procesie skanowania i projektowania następuje dobór wielkości i odcienia bloczku lub dysku. Cyfrowa frezarka wykonuje rekonstrukcję z dokładnością do 25 mikronów. Czas trwania procedury zależy od zasięgu konstrukcji.

 

frezarka cerec cad/cam w pracowni protetycznej

 

Technologia CAD/CAM w stomatologii - wielkie możliwości dla protetyki

 

Dzięki projektowaniu CAD CAM  w protetyce możliwe jest skrócenie czasu pracy, zredukowanie straty materiałów oraz wyeliminowanie ryzyka wystąpienia błędów. Przeniesienie parametrów, które umożliwiają integrację projektu uśmiechu z ogólną harmonią twarzy pacjenta jest jednym z większych wyzwań w codziennej pracy laboratorium protetycznego.

 

Niezależnie od tego, czy wykonujemy w technologii CAD CAM rekonstrukcję w odcinku przednim czy bocznym – każda z nich wymaga zaangażowania, umiejętności i odpowiednich narzędzi. Dobry technik dentystyczny nie może wyłącznie zamykać się w swoim laboratorium – musi się stale rozwijać. Dzięki rozwojowi ma szansę stawać się lepszym wg zasady:

 

"Im więcej ćwiczę i im więcej próbuję, tym więcej dostrzegam i rozumiem."

 

Dlatego warto już dziś zapisać się na kursy i szkolenia CAD CAM dla techników dentystycznych - znajdziesz je w Akademii DentalScan.

 

 

"Jeśli ktoś mówi, że “się nie da”, to hokus-pokus, czary-mary, do DentalScanu idą skany ;) A na poważnie, wielkie plusy współpracy to bardzo szybki czas realizacji prac protetycznych oraz ułatwiony kontakt w celu pomocy. Jeśli chodzi o jakość prac protetycznych, to zawsze pasują. Nawet nie wiem, czy jest sens sprawdzać pasywacje przed cementowaniem. I to świetne wyczucie proporcji w odcinku przednim - estetyka na medal!"

Marcin Sadkowski

Dentestetica

Zobacz więcej

Czerp garściami świeże newsy ze świata cyfrowej stomatologii.

CEREC w Twoim gabinecie. Sprawdź, jak możemy ułatwić Ci pracę?

Lipiec 3, 2019

CEREC (CEramic REConstruction) to najpopularniejszy obecnie, sprawdzony system stomatologii cyfrowej, który wykorzystuje technologię CAD/CAM.  Jak może ułatwić Ci pracę w gabinecie stomatologicznym?

PRZECZYTAJ

Skaner wewnątrzustny – czy warto go wynajmować do gabinetu stomatologicznego?

Lipiec 12, 2019

Skaner wewnątrzustny – to nowoczesne urządzenie ma tak wiele zalet, że pokochało je tysiące stomatologów na całym świecie. My się temu nie dziwimy i przedstawiamy najważniejsze zalety kamery wewnątrzustnej. Sprawdź, jak ten sprzęt może odmienić działanie Twojego gabinetu stomatologicznego.

PRZECZYTAJ

Jak z Bartkiem Cerkaskim przywróciliśmy uśmiech? Trudny case CAD CAM i szczęśliwe zakończenie

Lipiec 23, 2019

Życie Dentalscan nie toczy się tylko w samej pracowni protetycznej, ale również poza nią. Tym razem pojechaliśmy jako “emergency” do Lubonia do Endoestetica. Pacjent Bartka Cerkaskiego, który uległ poważnemu wypadkowi potrzebował szybkiej pomocy. Mieliśmy tylko jeden dzień, by mu pomóc! Co z tego wynikło? Czy udało się przywrócić pacjentowi uśmiech? 

PRZECZYTAJ

Pozostańmy w kontakcie

Zapisz się do newslettera

Chcesz być na bieżąco z nowościami ? Zostaw swojego maila, a co miesiąc otrzymasz porcję aktualności ze świata cyfrowej protetyki i stomatologi.

Copyright © 2019 DentalScan Sp. z o.o.
Pracownia i laboratorium protetyczne w technologii CAD/CAM
Jesteśmy częścią Grupy Platinum