fbpx

Korony pełnoceramiczne w postępowaniu laboratoryjnym i gabinetowym – jak dobrać kolor uzupełnienia protetycznego z pełnej ceramiki?

Czym są uzupełnienia pełnoceramiczne?

Pełna ceramika, nazywana też ceramiką bezmetalową, to materiał protetyczny wykorzystywany do wykonywania koron, mostów, licówek oraz wkładów koronowych typu inlay i onlay. W odróżnieniu od klasycznych rozwiązań opartych na podbudowie metalowej, pełna ceramika nie zawiera żadnych elementów metalicznych. Dzięki temu pozwala uzyskać wyjątkowo naturalny efekt – zarówno pod względem koloru, jak i przezierności – przepuszcza i odbija światło jak zęby naturalne.  Korony pełnoceramiczne są uznawane za jedne z najbardziej estetycznych – są obecnie najwyższym osiągnięciem stomatologii, jeśli chodzi o możliwość osiągnięcia idealnej estetyki w zakresie odbudowy pojedynczego zęba. Jak dobrać kolor uzupełnienia z pełnej ceramiki? najczęściej używany materiał emax w pracowni protetycznej

Jak uzyskać naturalnie wyglądające korony pełnoceramiczne?

Istotnym warunkiem dla uzyskania naturalnie wyglądającego uzupełnienia jest odpowiednie dobranie koloru. Po oczyszczeniu zębów określ ich kolor przy pomocy klucza kolorów, przyjmując jako wzór nieoszlifowany jeszcze ząb lub zęby sąsiednie. Podczas doboru koloru określ także indywidualne cechy zęba. Jeżeli planowana jest na przykład preparacja pod koronę, określ również kolor szyjki. Kolor dobieraj przy świetle dziennym, aby wynik był maksymalnie zbliżony do naturalnego wyglądu zęba. Pacjent nie powinien mieć na sobie zbyt jaskrawych ubrań, również usta nie mogą być pokryte pomadką.

Na ostateczną estetykę korony pełnoceramicznej wpływa kolor:

  • kikuta,
  • bloczka ceramicznego,
  • ceramiki licującej,
  • materiału mocującego.

Pełna ceramika w postępowaniu laboratoryjnym 

  • Projektowanie uzupełnień pełnoceramicznych (CAD): pamiętaj, że łączenie, czyli connector w moście powinien mieć powierzchnię nie mniejszą niż 12-16 mm².
  • Wycinanie bloczków pełnoceramicznych (CAM): zawsze wycinaj bloczki pełnoceramiczne na mokro.
  • Obróbka: opracowywanie uzupełnień pełnoceramicznych powinno odbywać się za pomocą specjalnych instrumentów szlifujących. Wykonuj je przed krystalizacją. Zalecana jest niska liczba obrotów i nieduży nacisk. Szlifowanie korygujące wykonuj przy pomocy diamentów drobnoziarnistych (o gradacji <60 mikronów) lub polerujących instrumentów diamentowych o średniodrobnej ziarnistości. Unikaj przegrzewania. Przed krystalizacją uzupełnienie oczyść przy pomocy ultradźwięków w kąpieli wodnej lub przy pomocy wytwornicy parowej. Pamiętaj, by  koron pełnoceramicznych nie piaskować.
  • Krystalizacja: proces krystalizacji jest łatwy do przeprowadzenia, a całość procesu trwa około 20-25 minut. Krystalizacja w temperaturze 850 stopni C powoduje zmiany w strukturze ceramiki. Następuje wtedy wzrost kryształów dwukrzemianu litu. Związane z tym zagęszczenie o 0,2% jest już przewidziane w oprogramowaniu CAD i uwzględnione w procesie wycinania uzupełnienia. Wówczas wzrasta wytrzymałość materiału do 360 MPa oraz uzyskuje on odpowiednie właściwości optyczne.

emax w laboratorium protetycznym

Korony pełnoceramiczne: cementowanie

Uzupełnienia z pełnej ceramiki możesz osadzać na cementach:

  • adhezyjnych,
  • samoadhezyjnych,
  • tradycyjnych.

Przy metodzie tradycyjnej pamiętaj, by wytworzyć powierzchnie retencyjne podczas szlifowania. Zbieżność ścian powinna wynosić 4-6 stopni. Cementowanie adhezyjne i samoadhezyjne rozpocznij od wytrawiania przez 20 s pod bieżącą wodą, a następnie dobrze osusz. W dalszej kolejności następuje silanizacja Monobondem-S przez 60 s.

Na wytrawiony obszar nałóż kroplę wody. Jeśli wszystkie miejsca zostały dokładnie wytrawione, woda rozchodzi się, nie pozostawiając plam. Wytrawione powierzchnie ceramiki, które miały kontakt ze śliną, ponownie wytraw przez 15 s 37% kwasem fosforowym. Po zacementowaniu użyj żelu glicerynowego. Chodzi o inhibicję tlenową podczas polimeryzacji cementu, która zapobiega szybkiej degradacji kompozytu. Dochodzi do niej podczas polimeryzacji w warunkach tlenowych.

korony pełnoceramiczne - bloczki cad cam

Pełna ceramika: uważaj na porażki

Jak każdy materiał stosowany w stomatologii cyfrowej, tak i pełna ceramika ma swoje wady. Wady materiału to:

  • pełne licowanie koron protetycznych zębów bocznych,
  • bardzo głęboka preparacja poddziąsłowa, ponieważ od pełnej ceramiki “dziąsło” ucieka,

O tym pamiętaj! 

❌ Dopasowaniem uzupełnienia z pełnej ceramiki nie można kontrolować przy pomocy past silikonowych, ponieważ na powierzchni mogą pozostać oleje silikonowe, które są bardzo trudne do usunięcia i mogą przeciwdziałać spojeniu adhezyjnemu.

Szlifowanie korygujące wykonuj przy pomocy diamentów drobnoziarnistych z niedużym naciskiem i niską liczbą obrotów.

Pacjenci z silnie zredukowanym uzębieniem i bruksizmem nie powinni mieć uzębienia z pełnej ceramiki.

W przypadku, gdy po procesie krystalizacji uzupełnienie jest za bardzo przezierne, powtórz proces krystalizacji w celu podniesienia stopnia nieprzezroczystości.

Nie wolno materiału piaskować.

Dental Scan to profesjonaliści, wykonujący swoją pracę z pasją. Nie zapominają o poczuciu humoru i świetnej atmosferze. Dają duże wsparcie i pomoc w codziennej pracy.

Hubert Trzepatowski

HALdent

Zobacz więcej

Czerp garściami świeże newsy ze świata cyfrowej stomatologii.

Na czym polega flow injection? Wszystko o metodzie i szynach do flow injection

Flow injection to małoinwazyjna technika odbudowy i korekty zębów, która stanowi konkurencję dla licówek i bondingu. Przygotowaliśmy wpis o metodzie flow injection – na czym polega i czym różni się od bondingu? Przeczytaj, jak przygotowujemy szynę do flow injection, którą można zamówić w naszym laboratorium protetycznym. Na czym polega metoda flow injection? Flow injection to […]

Jak działa protetyka cyfrowa? Wybrane technologie CAD CAM w stomatologii 

Poznaj różne technologie protetyki, które stosujemy w naszym laboratorium techniki dentystycznej. Czym jest projektowanie CAD CAM? Na czym polega frezowanie w maszynie? Czy uzupełnienia protetyczne wykonywane metodami cyfrowymi trzeba poddawać ręcznej charakteryzacji? Co możemy wydrukować w 3D? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule opisującym podstawy protetyki cyfrowej “uprawianej” codziennie we wrocławskim laboratorium Dental […]

Jak wybrać nowoczesne laboratorium protetyczne?

Masz już w gabinecie skaner wewnątrzustny i szukasz dobrego laboratorium dentystycznego CAD/CAM? Przygotowaliśmy listę, która pomoże Ci wybrać najlepszą nowoczesną pracownię protetyczną.