Flow injection to małoinwazyjna technika odbudowy i korekty zębów, która stanowi konkurencję dla licówek i bondingu. Przygotowaliśmy wpis o metodzie flow injection – na czym polega i czym różni się od bondingu? Przeczytaj, jak przygotowujemy szynę do flow injection, którą można zamówić w naszym laboratorium protetycznym.
Na czym polega metoda flow injection?
Flow injection to metoda stomatologii estetycznej, która zyskuje ogromną popularność wśród dentystów i pacjentów.
Flow injection to małoinwazyjną technika odbudowy i korekty estetyki zębów, która stanowi „konkurencję” dla licówek i bondingu.
Pozwala na korektę kształtu zębów, ich koloru czy pokrycia przebarwień bez konieczności szlifowania powierzchni zębów. To jedna z jej największych zalet. Zabieg jest też zupełnie bezbolesny. Efekty pracy można korygować w każdej chwili po jej wykonaniu.
Zabieg odbudowy kompozytowej techniką flow injection
Uśmiech pacjenta jest wstępnie projektowany w laboratorium protetycznym – w programie komputerowym. Na podstawie projektu wykonywany jest wirtualny wax-up i następnie specjalna szyna do flow injection, która stanowi matrycę dla wykonania kompozytowych licówek i koron techniką iniekcyjną. W technice Flow Injection używa się kompozytów typu flow, które bardzo łatwo zapływają i odbudowują powierzchnię zęba. Lekarz wpuszcza kompozyt do szyny i już bezpośrednio na zębach pacjenta opracowuje jego nowy kształt i kolor. Następnie utwardza obudowę z kompozytu pod lampą.
Czym się różni bonding od flow injection?
Technika flow injection jest podobna do bondingu – obie metody wykorzystują materiał kompozytowy i umożliwiają szybką metamorfozę uśmiechu. Są bezinwazyjne i nie wymagają szlifowania powierzchni zębów, które są jedynie oczyszczane i przygotowywane do trwałego zespojenia z materiałem kompozytowym. Pomiędzy bondingiem a flow injection jest jednak różnica w sposobie postępowania.
- W pierwszej technice lekarz pracuje bezpośrednio na zębach pacjenta.
- Natomiast metoda flow injection zakłada wstępne projektowanie oczekiwanych zmian w laboratorium protetycznym. Technik z Dental Scan wykonuje komputerowy projekt na podstawie skanu wewnątrzustnego. Na tej podstawie wykonywana jest przezroczysta szyna do flow injection.
Flow injection – szyna
Szyna do flow injection, zwana też indeksem, służy do aplikacji materiału kompozytowego. Jest przezroczysta i doskonale współpracuje z materiałami światłoutwardzalnymi. W pracowni protetycznej Dental Scan wykorzystujemy innowacyjny materiał silikonowy EXACLEAR, który zapewnia wzorową kontrolę wizualną i bardzo skuteczne utwardzanie światłem przez silikon. Przekłada się to na wyższy współczynnik konwersji oraz zapobiega tworzeniu warstwy inhibicji tlenowej. To z kolei ułatwia końcowe polerowanie.

Technika modelowania iniekcyjnego jest również idealna do odbudowy startych zębów lub do odtwarzania złożonych morfologii. Przezroczystość EXACLEAR pomaga kontrolować wstrzykiwanie kompozytu podczas leczenia kilku zębów jednocześnie. Wysoka wytrzymałość na zginanie i odporność na ścieranie materiału G-aenial Universal Injectable doskonale sprawdzają się również w przypadków w zębach bocznych.
Kluczowe elementy techniki flow injection – stomatologia
- Minimalna inwazyjność – zabieg nie wymaga intensywnej obróbki zębów.
- Precyzyjne planowanie – na etapie przygotowawczym wykonywane są wyciski oraz projekt wizualizacji, dzięki czemu efekt końcowy jest bardzo przewidywalny.
- Użycie przezroczystej szyny – specjalna matryca umożliwia równomierne rozprowadzenie płynnego kompozytu na powierzchni zęba.
- Szybkość, efektywność i mniejsze koszta – flow injection to metoda tańsza niż wykonanie licówek pełnoceramicznych. Nie trzeba też czekać na wykonanie uzupełnień – lekarz zamawia z pracowni jedynie szyny do flow injection, a odbudowę wykonuje na miejscu, w gabinecie.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o flow injection
- Czy metoda flow injection jest dla każdego pacjenta?
Trzeba pamiętać, że metoda ma swoje ograniczenia. Nie zawsze da się ją zastosować, na przykład gdy zęby są mocno zniszczone, występują problemy zgryzowe lub inne czynniki nieumożliwiające wykonanie flow injection. Wtedy pacjent w porozumieniu z lekarzem może wybrać inne sposoby rekonstrukcji uśmiechu – zobacz inne prace protetyczne, które wykonujemy w pracowni Dental Scan.
- Jakie szyny do flow injection możesz zamówić w Dental Scan?
W naszej pracowni wykonamy dla Ciebie szyny do flow injection klasyczne lub tzw. „co drugi ząb” (na modelu interling), które ograniczają możliwość ruchomości indeksu i zmniejszają ryzyko niekontrolowanego dociśnięcia do zęba podczas aplikacji kompozytu przez lekarza. Dzięki temu zapewniają dużą stabilizacją i bezpieczeństwo pracy, i są bardzo lubiane przez stomatologów.
Do produkcji szyn wykorzystujemy innowacyjny materiał silikonowy EXACLEAR.
- Ile kosztuje naprawa zębów metodą flow-injection?
Koszt wykonania zabiegu flow-injection jest podobny do kosztu wykonania bondingu i uzależniony od konkretnej sytuacji klinicznej pacjenta i zakresu zabiegu. Przykładowo, w przypadku bondingu cena odbudowy pojedynczego zęba w klinice Platinum we Wrocławiu zaczyna się od 650 zł.
Metoda flow injection – podsumowanie
Podsumowując, technika flow injection umożliwia stomatologom wykonanie równie estetycznych jak licówki czy korony uzupełnień, ale jest szybsza, bardziej przystępna i wymaga mniej inwazyjnych preparacji. Lekarz zamawia z pracowni jedynie szynę do flow injection, a odbudowę wykonuje z użyciem materiału kompozytowego bezpośrednio w gabinecie. Współpracujemy z gabinetami z całej Polsce. Zadzwoń do nas lub napisz – chętnie odpowiemy na Twoje pytania.